Elementary

Home
Schedule
Roster
Results
Stats.
Most Wins
National Records
State Finalist
All Americans
College Wrestlers
State Rankings
Junior High
Elementary
AAU -USA Results
Links

                           WAYNE COUNTY ELEMENTARY MAT CARDINALS

2018card.jpg

                                                                          Region 6

                                                                       Champions                   

                                                                           2009

                                                                           2010

                                                                           2011

                                                                           2012

                                                                           2013

                                                       

                                                      

                                                       

                                                   

                                                 

                                                       

PRACTICE IS THE EFFORT
coolmove.gif
THAT MAKES WINNING POSSIBLE

elementary2019.jpg
2019 ELEMENTARY WRESTLING TEAM

dsc_0507.jpg
Coach Criswell strategizes with wrestlers

dsc_0523.jpg
Lucas Barnes

Ethan Watson
dsc_0553.jpg

2013 REGIONAL RESULTS
TEAM CHAMPION
WAYNE CO.
 
INDIVIDUAL REGIONAL MEDAL  WINNERS
5 - 6 YEAR OLDS MEDAL WINNERS
JERIMIAH CRISWELL - 1ST
DAKOTA SMITH - 1ST
TRAVIS DANIEL - 1ST
GEHRIG SEXTON - 1ST
LANCE BURCHETT - 3ND
KALEB JONES 2ND
DEVIN SANDERS - 1ST
DAMON HICKS - 1ST
SETH MORGAN - 1ST
HYTHER VAUGHN - 1ST
BRENDEN ROMERO - 3RD
SARN JONES - 2ND
7 -8 YEAR OLDS MEDAL WINNERS
COLE BELL - 1ST
NICHOLAS HARDWICK - 1ST
REESE SEXTON - 1ST
JARED PHILLIPS - 2ND
TYLAN KINNETT - 2ND
DEVIN HANCOCK - 3RD
WILLIAM WRIGHT - 2ND
ZACH HARDWICK - 3RD
AADRIAN MARTIN - 1ST
SABASTIAN HICKS - 1ST
JACE CORDER - 3RD
COLTON MORROW - 4TH
DYLAN HANCOCK - 5TH
9 - 10 YEAR OLDS MEDAL WINNERS
TREY DISHMAN - IST
JACOB DODD - 1ST
DALTON JULIS - 1ST
MITCHAEL NEVELS - 1ST
J D CRISWELL - 1ST
LOGAN RIGNEY - 2ND
CHASE PREAT - 2ND
TRENTON PRICE - 1ST
TROY VAUGHN - 1ST
JACOB DENNIS - 2ND
DREW PHILLIPS - 2ND
BRANTLEY HUTCHINSON - 1ST
TRENTON WALTERS - 2ND
11 - 12 YEAR OLDS MEDAL WINNERS
JAVON WOFFORD - 1ST
TREVOR GREENE - 1ST
CAMERON NEVELS - 1ST
CECIL NEVELS - 1ST
TRAVIS PACE - 1ST
JOSH OWENS - 2ND
CALVIN GODSEY - 1ST
DEVIN MORROW - 1ST
RODNEY REDNOUR - 1ST
CODY PRINCE - 2ND
TYLER NEVELS - 2ND
JESSE GREENE - 1ST


BROTHERS.jpg

MAT CARDINAL TEAM ACCOMPLISHMENTS
            STATE TOURNAMENT
 
2018 - 4TH PLACE
2009 - 4TH PLACE
2008 - 4TH PLACE
2007 - 4TH PLACE






STATE MEDAL WINNERS
2018 - RAY MUNCEY - 1ST PLACE
2018 - JASON DODD - 1ST PLACE 
2018 - D J MUNSEY- RUNNERUP 
2018 - NATE CRISWELL - RUNNERUP
2018 - ACE ANDERSON - RUNNERUP
2018 - JAYDEN MUNSEY - 3RD PLACE
2018 - LUCAS BARNES - 4TH PLACE
2018 - MADDOX COPPER - 4TH PLACE 
2013 - COLIN TUCKER - 1ST PLACE
2013 - DANIEL HOSKINS - 1ST PLACE
2013 - DYLAN DOBBS MASON - 2ND PLACE
2013 - CHRIS DUNAGAN - 2ND PLACE
2013 - XAVIER PAVER - 2ND PLACE
2013 - JARRED PHILLIPS - 2ND PLACE
2013 - COLLIN MORROW - 3RD PLACE
2013 -  KEELAN DICK - 3RD PLACE
2013 - DEVIN SANDERS - DEVIN SANDERS - 4TH PLACE
2012 - COLIN TUCKER - 1ST PLACE
2012 - TYLER PATTON - 1ST PLACE
2012 - MATTHEW EAGLETON - 2ND PLACE
2012 - COLLIN MORROW - 3RD PLACE
2012 - CHRISTIAN DENNEY - 3RD PLACE
2012 - DEVIN SANDERS - 3RD PLACE
2012 - CHRIS DUNAGAN - 4TH PLACE
2012 - DYLAN DOBBS MOGAN - 4TH PLACE
2012 - SAVANNAH FOSTER - 4TH PLACE
2012 - XAVIER MILLER - 4TH PLACE
2012 - COLE EDWARDS - 6TH PLACE
2012 - KEELAN DICK - 6TH PLACE
2012 - MATTHEW DUNAGAN - 6TH PLACE
2008 - JD CRISWELL - 1ST PLACE
1008 - JACOB DODD - 1ST PLACE
2008 - CECIL NEVWLS - 1ST PLACE
2008 - NATHANIEL CLARK - 1ST PLACE
2008 - ZACH TROXELL - 1ST PLACE
2008 CASEY MINK - 1ST PLACE
2008 ZACK CLARK - 2ND PLACE
2008 JESSE GREEN - 2ND PLACE
2008 JARED PHILLIPS - 3RD PLACE
2008 - JOSH OWENS - 3RD PLACE
2008 - CAMERON NENELS - 3RD PLACE
2008 - HANNAH ROSE - 4TH PLACE
2008 - CHASE PREAT - 4TH PLACE
2008 - TROY VAUGHN - 4TH PLACE
2008 - DEVIN MORROW - 4TH PLACE
2008 - RODNEY REDNOUR - 4TH PLACE
2007 - JACOB DODD - 3RD PLACE
2007 - JARED PHILLIPS - 3RD PLACE
2007 - CASEY MINK - 3RD PLACE

HEAD COACH - JARED CRISWELL

dsc_0547.jpg

dsc_0500.01.jpg

  FRI. FEB. 8 - SAT.FEB. 9 2019
       REGION 7 TOURNAMENT
     LAFAYETTE HIGH SCHOOL
LEXINGTON,KY. 
START TIME FRI. 7PM.
START TIME SAT. 10 AM.   

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



wrestlecp.gif